Septum Deviasyonu

1.Burun yapısı hakkında genel bilgiler

Burun yüzün ortasında yer alan ve solunum sisteminin ilk başlangıç organıdır. Burnun temel görevlerinden birisi soludugumuz havayı nemlendirmek,ısıtmak ve süzmek ve akciğerler için hazır hale getirmektir. Bu işlevi içini kaplayan mukozanın (özel bir halı tabakası diyebiliriz) çok özel yapısı sayesinde gerçekleştirebilir. Her şey anatomik ve fizyolojik olarak doğru çalıstığında burnun bu işlevleri pek bilinmez. Ancak kişide burun tıkanıklığı yakınmasi ortaya çıkınca bu organ büyük ilgi odağı olur (Nezle oldugumuz zaman olduğu gibi). Burun içindeki büyük boşluğu iki eşit parçaya ayıran bir burun orta bölmesi vardır (=septum). Bu bölme burun dış kısmına yakın kısımda kıkırdak ve daha içeride de kemikten oluşur, bu kıkırdak ve kemik yapının üzeri mukoza ile kaplıdır. Burun bosluklarının yan duvarında ise yine üzerileri mukoza ile kaplı burun etleri (=konka) vardır. Bu etlerde kalorifer peteklerine benzer şekilde burna giren havanın ısıtılması, nemlendirilmesi ve süzülmesine katkıda bulunurlar.

2. Burun tıkanıklıgı ne zaman gelişir?

Burun tıkanıklığı genel olarak üç temel nedene bağlıdır.

a) Burun orta bölmesi eğriliği (=septum deviasyonu),

b) Burun yan duvar etlerinde büyüme (konka hipertrofisi, konka bulloza, polip)

c) Burun mukozası şismesi (nezle, rinit, allerjik rinit)

Burun tıkanıklığı yapan nedenlerin hepsinin ortaya konması hastalardan alınan sağlıklı bilgi, klasik burun muayenesi, gerek görüldügünde burun içinin endoskopik muayenesi, hatta bilgisayarlı tomografik incelemesi sonrası olasıdır. Cerrahi girişim ile burun orta bölmesi eğiriliği ve burun yan duvar etlerinde büyümelere müdahele edilebilir ve iyileşme sağlanabilir. Ancak mukoza şişmesi ile ilgili sorunlar cerrahi ile giderilemez. Burun tıkanıklığı kişi için sorun haline gelmişse, yani kişi günün büyük bir bölümünü burundan değil de ağızdan nefes alarak geçiriyorsa operasyon yaşam kalitesini düzeltmek için düşünülmelidir.

Burada yer alan bilgiler her hasta için geçerli olmayıp, sadece sizi aydınlatmak ve cerrahının detayları hakkında kendinizi daha güvenli hissetmeniz için verilmiştir. Bu bilgileri okurken size önemsiz veya ilgisiz gibi görülen soruları not alarak ­ilgili hekiminize sormaktan çekinmeyiniz. Ameliyat hakkında tam olarak bilgilenmeniz ve aklınıza takılan soruların tam olarak yanıtlanması, başarılı bir iletişim ve mutlu sona ulaşmak için çok önemlidir.

3. Burun bölmesi egriligi ameliyati neden gereklidir?

Burun bölmesinin eğriligi, hem çevresindeki yüz kemiklerinin farkli gelişimlerine bağli çekilmeler sebebiyle, hem de doğum sırasında oluşabilen darbeler sonucu oluşabilir. Eğer eğrilik, aşagıdaki sorunlara neden oluyorsa ameliyatla düzeltilmesi hasta için yararlıdır.

• Burun solunumunun engellenmesi, horultulu solunum,

• Baş/yüz ağrısı,

• Tekrarlayan sinüs iltihapları,

• Gırtlak ve bronş iltihaplari,

• Orta kulaği havalandıran östaki borusu nezlesi ve orta kulak iltihaplarına eğilim.

• Burnun arka bölümü veya sinüslerin ameliyatları

• Belli tip burun kanamaları

4. Ameliyattan önce uyulması gerekenler nelerdir?

a. Cerrahiden 2 hafta önce:

• Aspirin, ibuprufen veya E-vitamini içeren ilaçlardan uzak durunuz. Eczaneden veya doktordan bir ilaç alirsanız bu konuyu hatirlatmanız çok önemlidir. Birçok ağri kesici ve soguk alginliği ilaçlari bu maddeleri içermektedir. Vermidon, Novalgin gibi ağri kesiciler gereğinde kullanilabilir.

• Sigara, pipo ve puro gibi nikotin içeren tüm tütünlerden uzak durumuz. Nikotin sağlıklı kan dolaşımını ve sonuçta da başarılı bir ameliyat sonucunu etkileyebilir. Ayrıca eger anestezi alımı sırasında sizi daha yüksek bir risk grubuna sokar.

• C vitamini günde üç kez 1000 mg olarak alınabilir. Çünkü C vitamini yara iyileşmesine yardımcıdır.

b. Cerrahiden 1hafta önce:

• Laboratuvar, EKG , gerekirse akciğer filmi ve göz muayenesi yapılmalıdır. Bu testler ameliyattan önce ya muayenehaneye getirilmeli veya fakslanmalıdır.

• EĞER HAMİLELİK OLASILIĞI VARSA AMELİYAT ERTELENİR..

• Alkol almayı kesiniz.

c. Ameliyattan bir gün önce:

• Eger ameliyatın kesin zamanı ve yeri konusunda emin değilseniz lütfen 232-4631163 numaralı telefonu arayınız.

• GECE YARISINDAN SONRA HIÇBİR SEY YİYİP İÇMEYİNİZ (SU VE SAKIZ DAHIL). EĞER AMELIYATINIZ ÖGLEDEN SONRA İSE SABAH 07.00 GİBİ ERKEN BİR SAATTE YAPILAN HAFİF BİR KAHVALTININ ARKASINDAN AMELİYATA KADAR TAM ORUÇLU GİBİ DAVRANINIZ. EĞER BU KURALA UYULMAZSA AMELİYAT ERTELENEBİLİR. Eğer sürekli kullanılan tansiyon, şeker ilaci gibi ilaçlar varsa bunlar bir yudum su ile çok erken alinabilir.

d. Ameliyat günü:

• Ameliyatın yapılacağı __________________ Hastanesi resepsiyonuna saat _____ ‘te gidiniz. Sizi odanıza yerleştireceklerdir.

• Ameliyat sabahı duş alabilirsiniz. Ancak makyaj yapmayınız, saç spreyi veya jöle, oje kullanmayınız.

• Bas üzerinden giyilen kıyafetlerden uzak durunuz. Eşortman veya pijama gibi rahat bir kıyafet giyiniz. Ameliyathaneye sizi alirken eğer genel anestezi yapılacaksa ayrıca bir kıyafet giydirilecektir.

• Yüzük, kolye gibi takılar takmayınız ve yanınızda çok değerli eşyalar getirmeyiniz.

• Eğer ağiz içinde protezler varsa ve genel anestezi uygulanacaksa çikartılmalıdır.

5. Ameliyat nasıl yapılır?

Ameliyat burun içinden yapılır. Burun bölmesi üzerindeki örtü (mukoza) kesilir ve burun bölmesinin eğri olan kısmının üzerinden ayrilir. Kıkırdak ve kemikteki eğri ve fazla olan kısımlar çıkartılarak veya yeniden şekillendirilerek burun bölmesi düzeltilir. Yani amaç eğri olan burun ortasındakı duvarı düz bir duvar haline getirmektir. Daha sonra ayrilan mukozanın bu duvara yeniden yapışmasi için dikiş atılır ve gerekirse tampon veya kalıp yerleştirilir.

6. Burun yan duvar etlerine müdahele yapılır mı?

Eger burun içindeki etler de (konkalar) çok büyük ve solunumu zorlastırıyorsa, aynı zamanda burun etlerine de müdahele edilebilir. Eğer boyut artisi sadece mukoza fazlalığına baglıysa koterizasyon işlemi ile küçültme yapılmaktadır (bipolar koter, radyo frekans, lazer kullanilarak). Eğer büyüklügün nedeni ayni zamanda et içindeki kemik büyüklüğüne da bağliysa cerrahi çikartma işlemi yapilmaktadir. Koterizasyon sonrasi tampon yerleştirilmesi şart değil iken, cerrahi çikartma sonrasi tampon yerleştirilmesi şarttir.

7. Hangi anestezi yöntemi uygulanir?

Girişim genel, lokal (bölgesel) veya damardan sakinlestirmeli lokal anestezi altinda yapilabilir. Yillarca bu ameliyati lokal anestezi ile yapmis bir cerrah olarak son yillarda çok özel durumlar disinda tamamen genel anestezi ile bu ameliyatlari yapmaktayim. Bunun temel nedeni ise hem hastanin, hem de hekimin ameliyat sirasinda daha rahat olmasi ve daha etkin bir cerrahi islem yapilabilecegine inanmis olmamdir.

Genel anestezi, yani bilinç devre disi birakilarak tam bayiltma girisimine ait özel riskler ile ilgili olarak, anestezi uzmani size ayrica bilgi verecektir. Lokal veya genel anestezi uygulamasinda kullanilan ilaçlar ve ayrica kanamayi önleyici bir ilacin yapilmasi ile ender olarak beklenmeyen yan etkiler ortaya çikabilir. Bunlar:

• Allerjik reaksiyonlar; sislik, kasinti, hatta soka varabilen agir dolasim bozukluklari,

• Merkezi sinir sistemine ait yan etkiler; huzursuzluk, kasilmalar, solunum bozukluklari,

• Kan basinci yükselmesi veya düsmesi, kalp ritim bozukluklari ve kalp atisinin yavaslamasi.

8. Ameliyatla birlikte veya sonrasinda görülebilen belirti ve sorunlar nelerdir?

Ameliyattan kisa süre sonra ortaya çikan belirtiler:

• Narkozdan uyanma sirasinda; huzursuzluk veya uyku hali,

• Burunda tampon oldugu sürece; agizdan solunum,

• Tamponun çikartilmasindan sonra; burun örtüsünün sismesi ve kabuklanma (bu dönemde geçici burun tikanikligi yasanabilir)

• Koku alma yeteneginin azalmasi.

Istenmeyen durumlar (komplikasyonlar):

Asagida listelenen istenmeyen durumlar (komplikasyonlar) bu ameliyatla ilgili olarak tip literatüründe bildirilmistir. Bu liste sizi korkutmak için degil, size bu ameliyat hakkinda daha bilgili hale getirmek için çikartilmistir.

Burun kanamasi : Nadirdir. Çogunlukla yeni bir tampon ile durdurulur, ender olarak yeni bir ameliyat gerekir.

Hematom : Burun örtüsü altinda kan damarinin çatlamasi sonucu kan toplanmasi; yaranin tekrar açilmasi ile bosaltilir ve

tekrar tampon konur.

Abse ; Yeni bir ameliyat ve gerektiginde içeriye kikirdak yerlestirilmesi gerekebilir.

Ödem ve ekimoz: Gözlerin etrafinda sislik ve morarma. Burun estetik ameliyatinda görülürken bu ameliyatta gelisme olasiligi çok enderdir.

Enfeksiyon : Nadirdir. % 0.8 - 1.6 oranda bildirilmistir.

Septum perforasyonu: Burun orta bölmesinde delik olusumu; gerekli durumlarda yeni bir ameliyatla kapatilir. Nadir görülen bir durumdur.

Koku alma bozuklugu: Ameliyattan sonra olusan burun içi sislige bagli % 10 oraninda görülebilir. Hemen her zaman iyilesir.

Çok ender riskler:

• Koku alma yeteneginin kalici olarak bozulmasi,

• Burunun dis görünüsündeki degisiklikler; kikirdak kaybina bagli burun sirti çökmesine, abse

• gelisimine, nedbe olusumuna (çok ender görülür) bagli görülebilir ve ikinci bir ameliyatla

• düzeltilebilir.

• Beyin zari iltihabi tehlikesi yaratan, kafa tabani yaralanmalari,

• Körlüge kadar varabilen görme bozukluklari; kanamayi azaltmak için yapilan ilaca bagli olabilir, ancak son derece ender bir durumdur.

• Kan nakli, geç kanamalarda çok ender durumlarda gerekli olur.

9. Bu ameliyatin sonuçlari nasil degerlendirilir, basari sansi nasildir?

Ameliyattan sonra iyilesme 3-4 hafta sürer. Bu dönem içinde kisi agir bir nezle geçiriyor gibidir. Ameliyat sonrasi burun tikanikligi ve buna bagli yakinmalar ortadan kalkar. Ender olarak, düzeltilen kikirdagin kaymasi veya kikirdaktaki asiri elastiki gerginlik nedeni ile burun solunumu tekrar bozulabilir. Bu durum burun etlerinde sislik olmasi durumunda da

görülebilir. Bazen tekrar bir düzeltme gerekebilir. Bu ameliyatin burun mukozasina bagli sorunlari ortadan kaldirmadigini hatirlamakta yarar vardir.

10. Ameliyat sonrasi burunda sekil degisikligi ortaya çikar mi?

İyi yapilmis bir ameliyat sonrasi burunda sekil degisikligi olusmaz. Sadece burun orta bölmesindeki egirilik burun seklini olumsuz etkilemisse bu ameliyat olumlu sekil degisikligi yaratabilir. Son yillarda burun orta bölmesi egirilikleri düzeltilirken hastalarimiz sik olarak burun disi degisikligini de talep etmektedir. Böyle bir durumda burun estetik cerrahisi de ameliyata eklenerek burun disi degistirilebilir. Ayrica ameliyat sonrasi çok nadir görülen abse benzeri komplikasyonlar sekil degisikligine yol açabilir.

11. Tamponsuz burun ameliyati olur mu?

Evet. Eger burun orta bölmesi egriligi giderildikten sonra yanlara dogru açilan mukoza yapraklari dikis ile yaklastirilabilinirse kalici tampon koymadan da bu ameliyat sonlandirilabilir. Böyle bir durumda sadece sizintilara karsi 4-5 saat kalmak üzere gevsek bir tampon yerlestirilir. Bu gevsek tamponun çikartilmasi hastada önemli bir agriya yol açmaz.

12. Hangi yaslarda yapilabilir?

Genel olarak yüzdeki kemik ve kikirdak gelisiminin durdugu 18 yasindan sonra ameliyat yapmak daha uygundur. Buna karsin 50'li ve 60'li yaslardaki hastalarda da yapilabilir. Ayrica çok özel durumlarda 18 yas altinda da uygulanabilir.

13. Burun Septum Deviasyonu Ameliyati Olan Hastalara Öneriler

• Ameliyat sonrasi kanamayi önlemek için burnunuza tampon veya silikon kalip konulabilir. Az bir siklikta olsa bile eger egrilik burun arka kismindaki kemik kismi içine almiyorsa sadece dikisler de kanamayi engellemek için yeterli olabilir. Sadece dikis atildiginda da sizintiya karsi 5-6 saat kadar gevsek tampon yerlestirilebilir. Doktorunuzun baska bir önerisi olmazsa bu tamponlar 2 veya 3 gün sonra alinacaktir.

• Hasta ameliyattan sonra çikis saatinden itibaren en erken 4 saat sonra su içebilir. Daha erken su içilecek olursa bagirsak hareketleri normale dönmedigi için kusma ortaya çikacaktir. Ancak bu süre içinde dudaklar su ile silinebilir. Sivi gida alimi ise ameliyattan çiktiktan en erken 5 saat sonra olmalidir.

• Burnunuzda tampona bagli olarak burun tikanikligi, hapsirma hissi, pembe renkli kan sizintisi, hafif bir basagrisi, gözlerinizde sulanma gibi yakinmalarin olmasi dogaldir. Bu yakinmalariniz tampon alindiktan sonra azalacak ve 3-4 hafta içinde de kaybolacaktir.

• Tamponun kenarindan sizan pembe renkli, sizinti kanama degildir. Normalde varolan burun salgisinin tampon nedeniyle artmasi ve ameliyat yerindeki kan pihtilarini sulandirmasi sonucu meydana gelir. Ancak damlama seklinde, kirmizi renkli, taze kanama varsa hekiminize bildiriniz.

• Ameliyatin oldugu gün ve ertesi gün ameliyat sirasinda yutulan kan nedeni ile büyük abdest siyah renkli gelebilir veya ameliyat günü hasta kahve telvesi seklinde kusabilir. Endise etmeyiniz. Olay birkaç gün devam ederse hekiminize bildiriniz.

• Tamponlardan dolayi bogazinizda kuruluk hissi, hafif yanma ve bogaz agrisi olacaktir. Bu yakinmalariniz genel anestezi sirasinda yerlestirilen anestezi borusu nedeniyle 3-4 gün kadar sürecektir. Ilik içeceklere bogazinizi nemli tutmaniz ve bol sivi almaniz bu yakinmalarinizi azaltacaktir.

• Tamponlariniz alinincaya kadar

Istirahat ediniz. Asiri egzersizden, yorucu günlük faaliyetlerden sakininiz.
Dumani tüten her türlü çay, kahve ve çorbe gibi gidalarin alimindan uzak durunuz.
Basiniz kalp seviyesinin üzerinde olacak sekilde yüksek yastikta yatiniz.
Yerden bir sey almak gerekirse dizinizi yere koyarak ve öne çok egilmeden aliniz.
Sümkürmeyiniz.
Öne egilmeyiniz. Agir kaldirmayiniz.
Çok sicak ve buharli banyodan sakininiz.
Güneste kalmaktan, günes banyosu yapmaktan sakininiz.
Aspirin türü kanamayi arttirici ilaçlar kullanmayiniz.
Tamponlarinizi kendiniz çikarmayiniz.
• Tamponlariniz alindiktan sonra
• Burnunuzun içindeki yaralarin geçmesinin ve burun içi ödeminin azalmasinin 3-4 haftada olacagini hatirlayiniz. Bu yüzden burnunuzda tamponlar alindiginda tikaniklik olabilecegini unutmayiniz.

• Yara iyilesmesi sirasinda burun içinde asiri kabuklanmalar olabilir. Bunun için asagida tarif edilen su ile günlük burun temizligini yapmaya özen gösterinniz.

• Bir litre (5 su bardagi) suyu kaynatip soguttuktan sonra içine 2 tatli kasigi silme tuz, 1 çay kasigi tepeleme yemek sodasi (karbonat) atiniz. Hazirladiginiz bu suyu 20 cc enjektör (ignesi olmadan) ile günde 5-6 kez burun delikleri içinden yikama amaciyla kullaniniz. Enjektörle sikilan su burun içinden geçerek kabuklari genize tasiyacaktir. Daha sonra bu sivi agizdan disa çikartilmalidir.

• Sümkürme islemi 2-3 hafta kadar yapilmamalidir.

• Eger konka (burun içi et) küçültmesi cerrahi olarak yapilmissa burun içi yikama ve sümkürme islemi 3 hafta süreyle yapilmamalidir. Aksi takdirde burun kanamasi ortaya çikabilir.

• Tamponlar alindiktan sonra burun içi iyilesirken yapisikliklar olmasini engellemek, kabuklari temizlemek ve yara iyilesmesini kontrol etmek için haftada bir olmak üzere birkaç kez pansumana çagrilabilirsiniz. Tamponlar alindiktan sonra pansuman için randevu aliniz.

Doktorunuzun yazdigi reçeteyi almayi ve ilaçlari kullanmayi unutmayiniz.

Ameliyat sonrasi 37.5 dereceden yüksek ates, burnunuzdan iltihapli akinti veya giderek artan basagrisi gibi yakinmalariniz olursa hekiminize basvurunuz.

Acil sifalar dileklerimizle...