Geniz Eti Ameliyatı

 

1. Geniz etinin çikartilmasi neden gereklidir?

Bademcik ve geniz eti

Geniz eti burnun arkasinda, küçük dilin yukarisinda bulunmaktadir. Geniz etinin büyümesi özellikle çocuklarda sik görülür, solunum yolunun üst kismini daraltir veya tikar, yaninda bulunan orta kulagi havalandiran östaki borusunun çalismasini engeller ve burundan nefes almayi ve normal salgilarin akmasini engeller. Bu nedenle, belki sizin de saptadiginiz belirtiler ortaya çikar:

 • Burun solunumunun bozulmasi, agizdan soluma, horlama,
 • Burun, geniz ve sinüslerin tekrarlayan veya müzminlesen iltihaplari,
 • Agir isitme ile birlikte orta kulak iltihaplari ve orta kulakta sivi birikmesi
 • Boyunda bezelerin büyümesi.

Bu belirtilerin varliginda büyümüs olan geniz eti çikarilmalidir. Bunun, vücudun kendi savunma (bagisiklik) sistemi üzerine bir zarari yoktur, geniz etinin görevi, çevresinde bulunan benzer yapidaki bir çok doku tarafindan üstlenilir.

2. Doktorlar geniz etini nasil muayene eder?

Geniz etinin degerlendirilmesinde kullanilan yöntemler anne ve babadan alinan bilgiler, Kulak-Burun-Bogaz (KBB) muayenesi, ger ek duyuldugunda ise endoskopik muayene ve radyolojik incelemedir.

Geniz eti hakkinda en önemli bilgi anne ve babadan alinan bilgidir. Agzin sürekli açik durmasi, geceleri horlama ve hiriltili solunum geniz eti büyümesi konusunda kusku yaratir. Geniz eti normal KBB muayenesi ile görülemez. Genizde bir büyüme olup olmadiginin ortaya konmasinda iki temel inceleme vardir. Bugün için en önemli muayene kivrilabilir ince bir endoskop yardimiyla spreyle uyusturulmus burun deliginden geniz bölgesine dogru ilerlenerek yapilan endoskopik muayenedir. Bu yöntemle etin ne kadar büyüdügü ve solunum yolunu ne kadar tikadigi anlasilir. Eger bir kamera baglantisi yapilirsa hasta yakinlarina da durum gösterilebilir. Ikinci yöntem ise radyolojik inceleme ile geniz eti büyüklügünün gösterimesidir. Ancak endoskopik muayene daha degerli bir yöntemdir.

3. Hasta ameliyata nasil hazirlanmalidir?

Herseyden önce ameliyat ile ilgili bilgiler çocugun anne ve babasina verilmelidir. Daha sonra çocuga sorun uygun bir dille anlatilmali ve müdaheleye nasil alinacagi söylenmelidir.

Herhangi bir cerrahiden, özellikle de bu ameliyattan en az iki hafta önce hasta aspirin veya aspirin içeren diger ilaçlardan sakinmalidir. Ayrica baska ilaç kullaniyorsa da doktor bilgilendirilmelidir. Cerrah hasta veya hastanin ailesinden birilerinin anesteziyle ilgili problemleri varsa bilgilendirilmelidir. Hastada kanama bozuklugu varsa cerrah bilgilendirilmelidir.

Genellikle operasyondan önceki gece yarisindan sonra agizdan hiç birsey alinmamalidir. Bu kisitlama ciklet, agiz yikama sulari, bogaz pastili, dismacunu ve su içinde geçerlidir. Eger bu kisitlamaya uyulmamissa, midedeki herhangi birseyin anestezinin baslangicinda kusulmasi olasiligi vardir ki bu tehlikedir, ameliyat iptal edilmelidir.Eger müdahele ögleden sonar yapilacaksa sabah erken bir saatte müdaheleden 5-6 saat kadar once hafif bir kahvalti yapilmasi, ancak daha sonra ayni sekilde oruçlu duruma geçmesi söylenmektedir.

Ameliyattan birkaç gün once kan testleri, kanama ve pihtilasma testleri yapilir. Hasta hastaneye vardiktan sonar danismaya bas vurarak odasina yönlendirilir. Daha sonar hemsire ve anestezi uzmani birlikte hastayi ameliyata hazirlar. Genellikle küçük çocuklara sakinlestirici bir surup verilerek ameliyathaneye alinma söz konusu oldugundan bu asama oldukça rahat geçilir. Daha sonra ise operasyon asamasina geçilir. Operasyon sirasinda ve sonraki 5-6 saat içinde damardan serum verilir. Ameliyattan sonra hasta ayilma ünitesine götürülür. Hasta tamamen ayilana ve güvenle tahliye edilene kadar gözlem sürdürülür. Daha sonra odasina alinan hasta iyice kendine geldikten ve anestezik amddelerin etkisi tam geçtikten sonra (genellikle 7-10 saat sonra) taburcu edilir.

4. Ameliyat nasil yapilir?

Anesteziyi takiben agiz özel bir alet ile açildiktan sonra yumusak damagin ve küçük dilin üst kisminda bulunan büyümüs olan geniz eti, agizdan sokulan bir kazima aleti ile kazinarak çikartilir. Takiben kanama kontrolü yapilir.

5. Hangi anestezi yöntemi uygulanir?

Girisim genel anestezi (narkoz) altinda yapilir. Narkoz girisimine ait özel riskler ile ilgili olarak, anestezi uzmani ile görüsebilirsiniz.

6. Girisimin genel tehlikeleri

Tüm cerrahi girisimlerde görülebilen damar içinde kan pihtilasmasi (tromboz/emboli), yara iltihabi veya kalp-dolasim sistemi reaksiyonlari gibi genel tehlikeler, geniz eti ameliyatinda son derece enderdir. Serum takilmasi, basin ve kollarin ameliyat süresince pozisyonu ve elektrikli bir alet yardimi ile kanin durdurulmasi gibi her ameliyatta gerekli olan basit islemlere bagli nadiren sorunlar gelisebilir. Bunlarin yaninda dezenfektan maddelere (iltihaplanmayi engellemek için kullanilan maddeler) ve kanamayi durdurmak için kullanilan elektrik akimina bagli nedbe olusumu veya ameliyat yerinde iltihap gelismesi de mümkün olabilir.

7. Ameliyatla birlikte görülebilen belirti ve sorunlar nelerdir?

a. Ameliyattan kisa süre sonra ortaya çikan belirtiler:

Narkozdan uyanma sirasinda, hem huzursuzluk hem de uyku hali olmasi mümkündür. Genel olarak kisa süreli hafif bir yutkunma güçlügü olur. Çok büyük olan geniz etleri çikarildiktan sonra, geçici olarak burundan konusma olabilir. Yumusak damak tekrar geniz arka duvarina dayanmaya alistigi zaman burundan konusma ortadan kalkar.

b. Ameliyatin muhtemel riskleri ve sonuçlari:

 • Dislerin zarar görmesi, hatta kaybi; özellikle önceden hasar görmüs dislerde, agzi açan aletin basisi sonucu ortaya çikar.
 • Geç kanamalar; özellikle kanin solunum yoluna kaçmasini önlemek için, çok ender de olsa yeni bir ameliyat gerekli olabilir.

c. Çok ender riskler:

 • Enfeksiyonlar; boyun lenf bezlerinin iltihabi, abseleri,
 • Burundan konusmanin kalici olmasi (özellikle gizli damak yarigi varsa),
 • Siddetli kanamalar; anormal seyreden bir damar varliginda veya bilinmeyen pihtilasma bozuklugunda görülebilir, gerektiginde kani durdurmak için boynun dis kismindan ameliyat yapilabilir,
 • Östaki borusu çevresinde nedbelesme ve bunun sonucunda orta kulakta sivi birikimi,
 • Kan nakli, geç kanamalarda yalniz çok ender durumlarda gerekli olur.

8. Bu ameliyatin sonuçlari nasil degerlendirilir?

Yapilan ameliyatin kesin sonucu, bazi hastalarda hiçbir sekilde tam olarak önceden tahmin edilemez. Buna ragmen deneyimlerimize göre, burun solumasinin genellikle çok çabuk düzeldigini saptamaktayiz. Özellikle eger geniz etinin büyümesine ek baska sorunlar da varsa, buna bagli olan hastaliklarin (orta kulagin, sinüslerin, alt hava yollarinin iltihabi gibi)

iyilesmesi biraz uzun sürebilir. Hastalarin az bir kisminda geniz eti tekrar büyüyebilir. Gerekli oldugunda belli bir süre sonra girisimin tekrarlanmasi gerekli olabilir.

9. Ameliyattan sonra nelere dikkat etmelidir?

•  Ameliyattan sonra ortaya çikmasi mümkün olan kanamalar , kendini agiz veya burundan kanama veya öksürükle kan gelmesi seklinde belli eder. Bu tür kanamalar günler sonra bile ortaya çikabilir. Lütfen hemen doktorunuz veya hastaneyi arayin ve acil olarak durum hakkinda bilgi veriniz. Siddetli agri veya ates oldugunda da lütfen haber veriniz.

•  Ameliyattan sonra 3-5 gün süre ile;

 • Bedensel yorgunluklardan her durumda sakinilmali,
 • Çok sicak banyo yapilmamali, (ilik dus alinabilir),
 • Çocugunuz yuvaya veya okula gitmemelidir. Gerekli ise doktorunuz size rapor verecektir.

•  Ameliyati takip eden günden sonra, yemek ve içmek konusunda hiçbir kisitlama yoktur.

•  Gerekli ise yapilacak olan koruma asisi, girisimden alti hafta sonra yapilabilir.

•  Narkoz veya kullanilan sakinlestirici, agri kesici veya lokal anestezi (yerel uyusturma) ilaçlarina bagli olarak reflekslerinizin geçici bir süre etkilenecegini lütfen unutmayin. Bu nedenle çocugunuzun baska biri tarafindan eve götürülmesini saglayin. Girisimden sonra ilk 24-48 saat içinde evde istirahat edilmelidir.